| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2800 rpm (1 other) |
| Max Airflow i | 46 CFM |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 47 mm (2 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 94 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Depth i | 94 mm (2 others) |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1151, LGA 1150, LGA 1155, AM4, AM5ID-Cooling IS-40-XT Black |
| Audible Noise (min) i | 14 dB (3 others) |
| Audible Noise (max) i | 35.2 dB (5 others) |
| Weight i | 290 g |
| Release date i | 1 year ago03/14/2024 (1 other) |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |