| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1800 rpm (10 others) |
| Max Airflow i | 98.6 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 163 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 153 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 140 mm |
| Cpu socket i | LGA 2066, LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1151, LGA 2011-3, LGA 1150, LGA 1155, AM4, AM5ID-Cooling FROZN A720 Black |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 33.5 dB |
| Weight i | 1.3 kg (1 other) |
| Release date i | 1 year ago12/11/2024 |
| Warranty period i | 3 years (28 others) |