| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2000 rpm (22 others) |
| Max Airflow i | 59.6 CFM (1 other) |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 154 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 124 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 46 mm |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, AM4, AM5Be Quiet! Pure Rock 3 Black |
| Audible Noise (min) i | 12.4 dB |
| Audible Noise (max) i | 31.2 dB (1 other) |
| Weight i | 570 g |
| Release date i | 10 months ago03/11/2025 |
| Warranty period i | 3 years (28 others) |