Sony ZV-1 features ✖ processor, 3" display, 1240 mAh battery, 20.1 MP main camera.
8 GM II's 2,280mAh, while is 405g lighter. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS's 2,280mAh, and is 364g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the ZV-1 has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8's 2,280mAh, while is 364g lighter. The Alpha a7 III has 1,240mAh battery compared to Alpha a7 III's 2,280mAh, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS's 2,280mAh.
| Type i | CompactSony ZV-1 |
| Is weather sealed (splashproof) i | ✖ |
| Screen resolution i | 921.2k dots |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 294 g (1 other) |
| Has a touch screen i | ✔ (75 others) |
| Sensor size i | 1" (36 others) |
| Focus points i | 315 (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.1 MP (14 others) |
| Maximum iso i | 12800 ISO (53 others) |
| Maximum expanded iso i | 25600 ISO (112 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✖ |
| Continuous shooting (mechanical) i | 24 fps (5 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (21 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (123 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✖ |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Has Timelapse Function i | ✔ (289 others) |
| Movie bitrate i | 100 Mbps (46 others) |
| Battery life (cipa) i | 260 shots (11 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1240 mAh (14 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |