Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 20.1 MP main camera.
Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, is 360g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the Cyber-shot DSC-RX100 IV is 360g lighter. The Alpha a7 III is 352g lighter, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS is 360g lighter.
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV |
| Screen resolution i | 1228k dots (8 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 298 g (1 other) |
| Sensor size i | 1" (36 others) |
| Focus points i | 25 (18 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.1 MP (14 others) |
| Maximum expanded iso i | 12800 ISO (103 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✖ |
| Continuous shooting (mechanical) i | 16 fps (1 other) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (123 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 280 shots (4 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |