Sony Cyber-shot DSC-RX10 IV features ✔ processor, 3" display, 1020 mAh battery, 20.1 MP main camera.
8 GM II's 2,280mAh, while is 698g lighter. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, has 1,020mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS's 2,280mAh, and is 657g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the Cyber-shot DSC-RX10 IV has 1,020mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8's 2,280mAh, while is 657g lighter. The Alpha a7 III has 1,020mAh battery compared to Alpha a7 III's 2,280mAh, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS has 1,020mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS's 2,280mAh.
| Type i | BridgeSony Cyber-shot DSC-RX10 IV |
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony Cyber-shot DSC-RX10 IV |
| Is weather sealed (splashproof) i | ✔ (258 others) |
| Screen resolution i | 1440k dots (11 others) |
| Evf resolution i | 2359k dots (14 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 1.09 kg |
| Sensor size i | 1" (36 others) |
| Focus points i | 315 (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.1 MP (14 others) |
| Maximum expanded iso i | 25600 ISO (112 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 24 fps (5 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (123 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 400 shots (21 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1020 mAh (9 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |