| Weight i | 440 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Battery Power i | 5819 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (24 others) |
| Thickness i | 110 mm |
| Height i | 95 mm |
| Volume i | 1828.75 cm³ |
| Resolution i | 4320 x 4320 px |
| Field of view i | 110° (17 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (1 other) |
| Display Type i | LCD (25 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2.89 GHz |
| RAM i | 16GB (1 other) |
| Internal Storage i | 1024GB |
| Has an external memory slot i | ✔ (4 others) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (23 others) |
| Has Gaze And Eye Tracking Capabilities i | ✔ (10 others) |
| Has usb type c i | ✔ (27 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (2 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (25 others) |
| Is compatible with ios i | ✖ |
| Displayport outputs i | 0 (5 others) |
| Mini displayport outputs i | 0 (1 other) |
| HDMI Ports i | 0 (5 others) |
| Usb version i | 2 (5 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (20 others) |