| Weight i | 295 g (1 other) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Battery Power i | 5300 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (24 others) |
| Thickness i | 310 mm |
| Height i | 83.5 mm |
| Volume i | 4219.26 cm³ |
| Screen Size i | 5.12" (1 other) |
| Resolution i | 4320 x 2160 px (2 others) |
| Field of view i | 105° (1 other) |
| Refresh Rate i | 90Hz (23 others) |
| Display Type i | LCD (25 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Pixel Density i | 943 ppi |
| CPU Speed i | 8 x 2.84 GHz |
| RAM i | 8GB (4 others) |
| Internal Storage i | 256GB (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✖ |
| Has Gaze And Eye Tracking Capabilities i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (27 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (3 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (25 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (19 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (20 others) |
| Supports 3d audio i | ✔ (5 others) |