Samsung J5000 48" features 47.6" display, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
6" screen, while is 48g lighter. Against the QN85QN800DF 85", has a more compact 47.6" screen, and is 48g lighter. Compared to the QN98QN990CF 98", the J5000 48" has a more compact 47.6" screen, while is 77g lighter. The Class QN85QN850C 85" has a more compact 47.6" screen, and the QE75QN700C 75" has a more compact 47.6" screen.
| Display Resolution i | 1080p (Full HD) (60 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (57 others) |
| Screen Size i | 47.6" (2 others) |
| Resolution i | 1920 x 1080 px (60 others) |
| Pixel Density i | 46 ppi (1 other) |
| Display colors i | 16.7 million (12 others) |
| Bit depth i | 8-bit (43 others) |
| Contrast ratio i | 600:1 (1 other) |
| HDMI Ports i | 2 (43 others) |
| USB Ports i | 1 (116 others) |
| Has dts surround i | ✔ (163 others) |
| Audio output power i | 2 x 10W (300 others) |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Width i | 1.1 m (1 other) |
| Weight i | 9.48 kg |
| Thickness i | 309.9 mm (3 others) |
| Height i | 629.9 mm (1 other) |
| Has A Curved Display i | ✖ |