Samsung i937 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 0.5GB RAM with 32GB storage, 4.3" display, 1650 mAh battery, 8 MP main camera.
5GB RAM compared to S25 Ultra's 12GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB, while has 1,650mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 4.3" screen, while is 107g lighter. Against the S25, has 0.5GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 1,650mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 4.3" screen, and is 51g lighter. Compared to the S23 Ultra, the i937 has 0.5GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 0.5GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 0.5GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the i937 features a larger 4.3" display versus 3.5", while is 26g lighter. Against the LG G4 from the manufacturer, the i937 has 0.5GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 110.6 g |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 66.8 mm |
| Height i | 126 mm (1 other) |
| Volume i | 71.54 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 4.3" (13 others) |
| Pixel Density i | 217 ppi (3 others) |
| Resolution i | 480 x 800 px (13 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 0.5GB (9 others) |
| CPU Speed i | 1 x 1.4 GHz |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (6 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (16 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Battery Power i | 1650 mAh (5 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 14 years ago09/01/2011 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 3 (14 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✖ |
| Has a built in fm transmitter i | ✖ |
| Is a system camera i | ✖ |