| Release date i | 4 years ago11/30/2021 |
| Gpu name i | Mali-G57 (20 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (40 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.5 GHz |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 6400 MHz (10 others) |
| Ddr memory version i | 5 (109 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 25.6 GB/s (16 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Emmc version i | 5.1 (113 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |