Yamaha YH-5000SE offers a balanced combination of features.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 320 g (9 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (8 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 5 Hz (58 others) |
| Highest frequency i | 70000 Hz |
| Impedance i | 34 Ohms (7 others) |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Sound pressure level i | 98 dB/mW (23 others) |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |