Sony MDR-1R features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM3, is 15g lighter.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 240 g (10 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Lowest frequency i | 4 Hz (20 others) |
| Highest frequency i | 80000 Hz (3 others) |
| Impedance i | 48 Ohms (5 others) |
| Sound pressure level i | 105 dB/mW (33 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has a battery level indicator i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |