| Volume i | 98.32 cm³ |
| Weight i | 180 g |
| Release date i | 7 years ago09/11/2018 |
| Height i | 50.8 mm |
| Thickness i | 25.4 mm |
| Width i | 76.2 mm |
| Maximum Flight Time i | 15 min (7 others) |
| Intelligent Flight Modes i | ✔ (91 others) |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Battery Power i | 1500 mAh (1 other) |