Samsung WB2200F Smart Camera features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, 1410 mAh battery, 16 MP main camera.
Against the Camera 2, has 1,410mAh battery compared to Camera 2's 2,000mAh, and has a more compact 3" screen, and weighs 425g more at 708g. Compared to the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, the WB2200F Smart Camera weighs 491g more at 708g. The NX20 weighs 368g more at 708g, and the NX100 + 20-50mm NX iFunction Standard Zoom weighs 368g more at 708g.
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Samsung WB2200F Smart Camera |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 708 g |
| Sensor size i | 1/2.3" (112 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (55 others) |
| Maximum expanded iso i | 6400 ISO (71 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 8 fps (23 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (116 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Battery life (cipa) i | 600 shots (9 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1410 mAh |
| Pixel Density i | 326 ppi (18 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |