| Type i | Canister (1 other) |
| Cord type i | Corded (18 others) |
| Bag type i | Bagless (169 others) |
| Has hepa filter i | ✔ (123 others) |
| Has an allergy filter i | ✔ (129 others) |
| Audible noise i | 78 dB (14 others) |
| Has included washable filters i | ✔ (130 others) |
| Dustbin capacity i | 1 l (3 others) |
| Cable length i | 6.5 m |
| Has on board tool storage i | ✔ (31 others) |
| Indicates When Full i | ✖ |
| Has brushroll shut off i | ✔ (56 others) |
| Has An Electrostatic Filtration System i | ✖ |
| Has A Swivel Nozzle i | ✔ (34 others) |
| Operating power consumption i | 1100W |