Xiaomi Redmi X 85" features 85" display, 500 nits brightness.
Against the TV S Mini LED 75", has 58% dimmer display at 500 nits compared to TV S Mini LED 75"'s 1,200 nits, and features a larger 85" display versus 75". Compared to the Mi TV Lux Transparent Edition 55", the Redmi X 85" features a larger 85" display versus 55". The Mi TV P1 50" features a larger 85" display versus 50", and the Mi LED TV 4 55" features a larger 85" display versus 65".
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | LED-backlit, LCD (283 others) |
| Screen Size i | 85" (19 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 52 ppi (89 others) |
| Display colors i | 1070 million (492 others) |
| Bit depth i | 10-bit (591 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (7 others) |
| Contrast ratio i | 5000:1 (50 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| Hdmi version i | HDMI 2.1 (479 others) |
| HDMI Ports i | 2 (43 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (306 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (192 others) |
| USB Ports i | 2 (439 others) |
| Rj45 ports i | 1 (525 others) |
| Audio output power i | 2 x 10W (300 others) |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Width i | 1.89 m (52 others) |
| Weight i | 35.3 kg |
| Height i | 1.09 m (39 others) |
| Supports vesa mount i | ✔ (610 others) |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (209 others) |
| Lowest potential operating temperature i | 0 °C (187 others) |
| Has a front camera i | ✖ |