Samsung UN85U8000FF 85" features 84.5" display, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
Against the QN85QN800DF 85", is 29g lighter. Compared to the QN98QN990CF 98", the UN85U8000FF 85" has a more compact 84.5" screen, while is 57g lighter. The Class QN85QN850C 85" is 29g lighter, and the QE75QN700C 75" features a larger 84.5" display versus 74.5".
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | LED-backlit, LCD (283 others) |
| Screen Size i | 84.5" (48 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 52 ppi (89 others) |
| Display colors i | 1070 million (492 others) |
| Bit depth i | 10-bit (591 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| Hdmi version i | HDMI 2.1 (479 others) |
| HDMI Ports i | 3 (253 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (306 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (50 others) |
| USB Ports i | 1 (116 others) |
| Rj45 ports i | 1 (525 others) |
| Supports dolby digital i | ✔ (544 others) |
| Audio output power i | 2 x 10W (300 others) |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has srs theatersound hd i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Width i | 1.89 m (52 others) |
| Weight i | 29.2 kg (1 other) |
| Thickness i | 77 mm (3 others) |
| Height i | 1.08 m (34 others) |
| Volume i | 157673.41 cm³ |
| Supports vesa mount i | ✔ (610 others) |