Samsung QN77S95C 77" features 76.8" display, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
8" screen, while is 18g lighter. Against the QN85QN800DF 85", has a more compact 76.8" screen, and is 18g lighter. Compared to the QN98QN990CF 98", the QN77S95C 77" has a more compact 76.8" screen, while is 46g lighter. The Class QN85QN850C 85" has a more compact 76.8" screen, and the QE75QN700C 75" features a larger 76.8" display versus 74.5".
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | QD-OLED, OLED/AMOLED (6 others) |
| Screen Size i | 76.8" (4 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 57 ppi (36 others) |
| Display colors i | 1070 million (492 others) |
| Bit depth i | 10-bit (591 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| Hdmi version i | HDMI 2.1 (479 others) |
| HDMI Ports i | 4 (494 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (51 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (122 others) |
| USB Ports i | 3 (213 others) |
| Rj45 ports i | 1 (525 others) |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Has dolby atmos i | ✔ (459 others) |
| Width i | 1.72 m (26 others) |
| Weight i | 40.01 kg (1 other) |
| Thickness i | 10.2 mm (1 other) |
| Height i | 982.9 mm (1 other) |
| Volume i | 17213.92 cm³ (1 other) |
| Supports vesa mount i | ✔ (610 others) |
| Has a front camera i | ✖ |