Samsung QA83S95FAEXXY 83" features 83.5" display, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
5" screen. Against the QN85QN800DF 85", has a more compact 83.5" screen. Compared to the QN98QN990CF 98", the QA83S95FAEXXY 83" has a more compact 83.5" screen, while is 35g lighter. The Class QN85QN850C 85" has a more compact 83.5" screen, and the QE75QN700C 75" features a larger 83.5" display versus 74.5".
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (111 others) |
| Screen Size i | 83.5" (4 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 53 ppi (13 others) |
| Display colors i | 1070 million (492 others) |
| Bit depth i | 10-bit (591 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| Hdmi version i | HDMI 2.1 (479 others) |
| HDMI Ports i | 4 (494 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (306 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (50 others) |
| USB Ports i | 4 (17 others) |
| Rj45 ports i | 1 (525 others) |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has srs theatersound hd i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Has dolby atmos i | ✔ (459 others) |
| Width i | 1.84 m (2 others) |
| Weight i | 51.9 kg |
| Thickness i | 12.6 mm |
| Height i | 1.06 m (10 others) |
| Volume i | 24556.78 cm³ |
| Supports vesa mount i | ✔ (610 others) |