Samsung J5000 43" features 42.5" display, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
5" screen, while is 50g lighter. Against the QN85QN800DF 85", has a more compact 42.5" screen, and is 50g lighter. Compared to the QN98QN990CF 98", the J5000 43" has a more compact 42.5" screen, while is 79g lighter. The Class QN85QN850C 85" has a more compact 42.5" screen, and the QE75QN700C 75" has a more compact 42.5" screen.
| Display Resolution i | 1080p (Full HD) (60 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (57 others) |
| Screen Size i | 42.5" (6 others) |
| Resolution i | 1920 x 1080 px (60 others) |
| Pixel Density i | 52 ppi (89 others) |
| HDMI Ports i | 2 (43 others) |
| USB Ports i | 1 (116 others) |
| Has dts surround i | ✔ (163 others) |
| Audio output power i | 2 x 10W (300 others) |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Width i | 985.5 mm |
| Weight i | 7.48 kg |
| Thickness i | 287 mm (2 others) |
| Height i | 566.4 mm (1 other) |
| Has A Curved Display i | ✖ |