OnePlus TV 55Q1 features 55" display, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
Against the TV U1S 50", features a larger 55" display versus 50".
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (111 others) |
| Screen Size i | 55" (48 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 80 ppi (46 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| Hdmi version i | HDMI 2.0 (184 others) |
| HDMI Ports i | 4 (494 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (263 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (192 others) |
| USB Ports i | 3 (213 others) |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Supports dolby digital plus i | ✔ (422 others) |
| Width i | 1.22 m (10 others) |
| Weight i | 19.5 kg (4 others) |
| Thickness i | 50.6 mm (3 others) |
| Height i | 706 mm (3 others) |
| Has usb type c i | ✔ (2 others) |