Huawei Watch Fit 4 Pro features ✖ processor, 1.82" display, 400 mAh battery.
82" display versus 1.5". Against the Watch Ultimate 2, features a larger 1.82" display versus 1.5". Compared to the Watch 5, the Watch Fit 4 Pro features a larger 1.82" display versus 1.5". The Watch GT 6 features a larger 1.82" display versus 1.47", and the Watch GT 4 46mm features a larger 1.82" display versus 1.43".
| Screen Size i | 1.82" (3 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (306 others) |
| Water resistance i | Waterproof (292 others) |
| Atm rating i | 5 ATM (199 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (136 others) |
| Waterproof depth rating i | 50 m (215 others) |
| Always on display i | ✔ (295 others) |
| Pixel Density i | 347 ppi (3 others) |
| Resolution i | 408 x 480 px (3 others) |
| Monitors Blood Oxygenation Levels i | ✔ (273 others) |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (378 others) |
| Has gps i | ✔ (314 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (406 others) |
| Has A Temperature Sensor i | ✔ (120 others) |
| Has a compass i | ✔ (284 others) |
| Has A Barometer i | ✔ (242 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (291 others) |
| Has A Cadence Sensor i | ✔ (43 others) |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (377 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (386 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (414 others) |
| Measures Pace i | ✔ (346 others) |
| Provides Sleep Reports i | ✔ (369 others) |
| Detects Activities Automatically i | ✔ (351 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (316 others) |
| Tracks Elevation i | ✔ (289 others) |
| Has multi sport mode i | ✔ (200 others) |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✔ (351 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (390 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (66 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Supports ant+ i | ✖ |
| Has nfc i | ✔ (234 others) |
| Supports galileo i | ✔ (138 others) |
| Battery Life i | 10 days (27 others) |
| Battery Power i | 400 mAh (7 others) |
| Charge time i | 0.75 hours (4 others) |
| Battery life in power save mode i | 240 hours (1 other) |
| Has wireless charging i | ✔ (164 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (404 others) |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Provides Activity Reports i | ✔ (393 others) |
| Has Inactivity Alerts i | ✔ (334 others) |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (396 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (381 others) |
| Has Achievements i | ✔ (377 others) |
| Free App i | ✔ (350 others) |
| Has Exercise Diary i | ✔ (347 others) |
| Ad free i | ✔ (308 others) |
| Has Coaching i | ✔ (208 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (400 others) |
| Has Auto Pause i | ✔ (214 others) |
| Has Passcode i | ✔ (214 others) |
| Compatible With Smart Scales i | ✔ (209 others) |
| Compatible With External Heart Rate Monitors i | ✔ (232 others) |
| Is compatible with windows i | ✖ |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Is compatible with mac os x i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |