Apple Watch NikeLab features 1.65" display, 273 mAh battery.
65" screen. Against the Watch Ultra 2, has a more compact 1.65" screen. Compared to the Watch Series 7, the Watch NikeLab has a more compact 1.65" screen. The Watch Ultra has a more compact 1.65" screen.
| Screen Size i | 1.65" (9 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (306 others) |
| Water resistance i | Waterproof (292 others) |
| Waterproof depth rating i | 50 m (215 others) |
| Pixel Density i | 302 ppi (12 others) |
| Resolution i | 312 x 390 px (6 others) |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (378 others) |
| Has gps i | ✔ (314 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (406 others) |
| Has a compass i | ✔ (284 others) |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (377 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (386 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (414 others) |
| Measures Pace i | ✔ (346 others) |
| Provides Sleep Reports i | ✔ (369 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (316 others) |
| Tracks Elevation i | ✔ (289 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (351 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (29 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (221 others) |
| Has nfc i | ✔ (234 others) |
| Battery Life i | 1 days (17 others) |
| Battery Power i | 273 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (164 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (404 others) |
| Provides Activity Reports i | ✔ (393 others) |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (396 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (381 others) |
| Has Achievements i | ✔ (377 others) |
| Free App i | ✔ (350 others) |
| Has Exercise Diary i | ✔ (347 others) |
| Ad free i | ✔ (308 others) |
| Has Coaching i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (400 others) |
| Has Auto Pause i | ✔ (214 others) |
| Has Passcode i | ✔ (214 others) |
| Compatible With Smart Scales i | ✔ (209 others) |
| Compatible With External Heart Rate Monitors i | ✔ (232 others) |