LG Watch Urbane features 1.3" display, 410 mAh battery.
| Screen Size i | 1.3" (35 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (306 others) |
| Water resistance i | Waterproof (292 others) |
| Waterproof depth rating i | 1 m (9 others) |
| Always on display i | ✔ (295 others) |
| Pixel Density i | 245 ppi (2 others) |
| Resolution i | 320 x 320 px (8 others) |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (378 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (406 others) |
| Has a compass i | ✔ (284 others) |
| Has A Barometer i | ✔ (242 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (386 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (414 others) |
| Measures Pace i | ✔ (346 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (316 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (390 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (29 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (221 others) |
| Has nfc i | ✖ |
| Battery Life i | 1 days (17 others) |
| Battery Power i | 410 mAh (8 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (164 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (404 others) |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (396 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (400 others) |