| Weight i | 23.5 kg |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Height i | 510 mm |
| Width i | 468 mm |
| Creates Support Structures i | ✔ (12 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| 3d print speed i | 150 mm/s (3 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Number of colors per print i | 12 |
| Maximum creation size i | 200 x 200 x 200mm (4 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Has Plug And Play Feature i | ✔ (8 others) |
| Has An Automatic Platform Calibrator i | ✔ (6 others) |