| Weight i | 27.9 kg |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Uses stereolithography (sla) i | ✖ |
| Uses selective laser sintering (sls) i | ✖ |
| Height i | 900 mm |
| Width i | 700 mm (1 other) |
| Creates Support Structures i | ✔ (12 others) |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Prints in pva i | ✔ (18 others) |
| Layer thickness i | 50 µm (23 others) |
| Maximum creation size i | 360 x 360 x 360mm |
| Supports a remote smartphone i | ✔ (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Rj45 ports i | 1 (23 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (56 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (10 others) |
| Prints with petg i | ✔ (50 others) |