| Weight i | 9 kg (2 others) |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Height i | 388 mm (1 other) |
| Width i | 342 mm |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| 3d print speed i | 300 mm/s (3 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Number of colors per print i | 1 (22 others) |
| Layer thickness i | 20 µm (5 others) |
| Maximum creation size i | 210 x 210 x 205mm (1 other) |
| X axis resolution i | 12.5 µm (2 others) |
| Y axis resolution i | 12.5 µm (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |