| Weight i | 29.48 kg |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Height i | 558 mm (1 other) |
| Width i | 609 mm (1 other) |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.35 mm (5 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Number of colors per print i | 1 (22 others) |
| Layer thickness i | 200 µm (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |