| Height i | 431 mm |
| Width i | 431 mm |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Number of colors per print i | 1 (22 others) |
| Layer thickness i | 100 µm (42 others) |
| Maximum creation size i | 254 x 254 x 203mm |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Has An Automatic Platform Calibrator i | ✔ (6 others) |