| Weight i | 7 kg (5 others) |
| Height i | 406 mm (2 others) |
| Width i | 432 mm |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.35 mm (5 others) |
| 3d print speed i | 250 mm/s (4 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Layer thickness i | 100 µm (42 others) |
| Maximum creation size i | 225 x 225 x 140mm |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |