| Weight i | 7 kg (5 others) |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Uses stereolithography (sla) i | ✖ |
| Uses selective laser sintering (sls) i | ✖ |
| Height i | 550 mm (1 other) |
| Width i | 500 mm (1 other) |
| Creates Support Structures i | ✖ |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in hips i | ✔ (13 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Prints in pva i | ✔ (18 others) |
| Number of colors per print i | 5 |
| Layer thickness i | 50 µm (23 others) |
| Maximum creation size i | 220 x 210 x 250mm |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Rj45 ports i | 1 (23 others) |
| Prints with petg i | ✔ (50 others) |