| Weight i | 4.5 kg |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Uses stereolithography (sla) i | ✖ |
| Uses selective laser sintering (sls) i | ✖ |
| Height i | 380 mm (1 other) |
| Width i | 380 mm (1 other) |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| 3d print speed i | 200 mm/s (5 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints with pet i | ✔ (36 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in hips i | ✔ (13 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Layer thickness i | 50 µm (23 others) |
| Maximum creation size i | 180 x 180 x 180mm (1 other) |
| Supports a remote smartphone i | ✖ |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Rj45 ports i | 1 (23 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |