| Weight i | 10.21 kg |
| Height i | 305 mm |
| Width i | 406 mm |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| 3d print speed i | 1.6 mm/s (1 other) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Layer thickness i | 100 µm (42 others) |
| Maximum creation size i | 203 x 203 x 203mm |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |