| Weight i | 18 kg (2 others) |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Height i | 410 mm (2 others) |
| Width i | 405 mm |
| 3d print speed i | 100 mm/s (4 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Layer thickness i | 100 µm (42 others) |
| Maximum creation size i | 260 x 200 x 230mm |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |