| Weight i | 41 kg (3 others) |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Height i | 457.2 mm |
| Width i | 304.8 mm |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints In Full Color i | ✔ (6 others) |
| Layer thickness i | 100 µm (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (56 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (10 others) |
| Has Plug And Play Feature i | ✔ (8 others) |