| Weight i | 16 kg |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Height i | 410 mm (2 others) |
| Width i | 441 mm (1 other) |
| Creates Support Structures i | ✔ (12 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints In Full Color i | ✔ (6 others) |
| Number of colors per print i | 1 (22 others) |
| Layer thickness i | 100 µm (42 others) |
| Maximum creation size i | 19.9 x 25.5 x 15mm |
| X axis resolution i | 11 µm (4 others) |
| Y axis resolution i | 11 µm (4 others) |
| Z axis resolution i | 2.5 µm (4 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (56 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (10 others) |
| Has Plug And Play Feature i | ✔ (8 others) |
| Has An Automatic Platform Calibrator i | ✔ (6 others) |