| File formats i | STL, OBJ, 3MF (13 others) |
| Weight i | 9 kg (2 others) |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Uses stereolithography (sla) i | ✖ |
| Uses selective laser sintering (sls) i | ✖ |
| Release date i | 7 years ago06/01/2018 |
| Height i | 607 mm |
| Width i | 339 mm |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✖ |
| Nozzle size i | 0.5 mm (1 other) |
| 3d print speed i | 300 mm/s (3 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints with pet i | ✔ (36 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in hips i | ✔ (13 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Layer thickness i | 50 µm (23 others) |
| Maximum creation size i | 160 x 160 x 180mm |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Rj45 ports i | 0 (47 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |