| Weight i | 20 kg |
| Height i | 521 mm |
| Width i | 457 mm |
| Creates Support Structures i | ✔ (12 others) |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.35 mm (5 others) |
| 3d print speed i | 80 mm/s |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in hips i | ✔ (13 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Number of colors per print i | 1 (22 others) |
| Layer thickness i | 100 µm (42 others) |
| Maximum creation size i | 177.8 x 177.8 x 177.8mm |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |
| USB Ports i | 2 |