| File formats i | STL, OBJ, 3MF (13 others) |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Uses stereolithography (sla) i | ✖ |
| Uses selective laser sintering (sls) i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago08/31/2023 |
| Height i | 625 mm (1 other) |
| Width i | 490 mm (8 others) |
| Creates Support Structures i | ✖ |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| 3d print speed i | 600 mm/s (14 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints with pet i | ✔ (36 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Layer thickness i | 100 µm (42 others) |
| Maximum creation size i | 220 x 220 x 265mm |
| Supports a remote smartphone i | ✔ (42 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (56 others) |
| Prints with petg i | ✔ (50 others) |