| Weight i | 17 kg (3 others) |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Height i | 820 mm (2 others) |
| Width i | 490 mm (8 others) |
| 3d print speed i | 15 mm/s (2 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Number of colors per print i | 1 (22 others) |
| Layer thickness i | 130 µm |
| Maximum creation size i | 270 x 205 x 210mm |
| X axis resolution i | 200 µm (3 others) |
| Y axis resolution i | 200 µm (3 others) |
| Z axis resolution i | 125 µm (2 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |