| File formats i | STL, OBJ, AMF (17 others) |
| Weight i | 10 kg (1 other) |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Uses stereolithography (sla) i | ✖ |
| Uses selective laser sintering (sls) i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago06/10/2022 |
| Height i | 516 mm |
| Width i | 508 mm |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| Nozzle size i | 0.4 mm (84 others) |
| 3d print speed i | 180 mm/s (5 others) |
| Number of extruder heads i | 1 (87 others) |
| Prints with pet i | ✔ (36 others) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Prints In Wood i | ✔ (16 others) |
| Maximum creation size i | 245 x 245 x 260mm |
| Has an external memory slot i | ✔ (59 others) |
| USB Ports i | 1 (94 others) |
| Rj45 ports i | 0 (47 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |