| Weight i | 38.5 kg |
| Uses fused deposition modeling (fdm) i | ✔ (96 others) |
| Height i | 591 mm |
| Width i | 578 mm (1 other) |
| Creates Support Structures i | ✔ (12 others) |
| Has A Heated Build Platform i | ✔ (89 others) |
| 1.75mm Filament Diameter i | ✔ |
| 3d print speed i | 15 mm/s (2 others) |
| Number of extruder heads i | 3 (1 other) |
| Prints in pla i | ✔ (104 others) |
| Prints in abs plastic i | ✔ (90 others) |
| Layer thickness i | 75 µm (2 others) |
| Maximum creation size i | 273 x 241 x 273mm |
| Z axis resolution i | 100 µm (2 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (56 others) |