Samsung Galaxy F17 features Samsung Exynos 1330 processor, 6GB RAM with 128GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 5 MP & 2 MP main camera.
7" screen, while is 26g lighter. Against the S25, has 69% dimmer display at 800 nits compared to S25's's 2,600 nits, and has 6GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.7" display versus 6.2", and weighs 30g more at 192g. Compared to the S23 Ultra, the F17 has 54% dimmer display at 800 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while has 6GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB. The S24 Ultra has 69% dimmer display at 800 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 69% dimmer display at 800 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the F17 packs a larger 5,000mAh battery (+1,860mAh), while features a larger 6.7" display versus 5.81", while weighs 49g more at 192g, while sports a 50MP main camera versus 12MP. Against the 6 from Apple, the F17 offers 60% brighter display at 800 nits compared to 6's 500 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 192 g (28 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (17 others) |
| Width i | 77.9 mm (20 others) |
| Height i | 164.4 mm (14 others) |
| Volume i | 96.05 cm³ (4 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP54 (81 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 385 ppi (17 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 6GB (135 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 1330 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G68 MP2 (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.4 GHz & 6 x 2 GHz (Samsung Exynos 1330) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 5 MP & 2 MP (11 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/11/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (181 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |