OnePlus 2 features Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 processor, 4GB RAM with 64GB storage, 5.5" display, 3300 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 40g lighter. Against the 13, has 4GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 64GB storage compared to 1024GB, and has 3,300mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and has a more compact 5.5" screen, and is 38g lighter. Compared to the 12, the 2 has 4GB RAM compared to 12's 24GB, while offers 64GB storage compared to 1024GB. The Ace 6 has 4GB RAM compared to Ace 6's 16GB, and the 10 Pro has 4GB RAM compared to 10 Pro's 12GB.
| Weight i | 175 g (16 others) |
| Thickness i | 9.8 mm (13 others) |
| Width i | 74.9 mm (8 others) |
| Height i | 151.8 mm (3 others) |
| Volume i | 111.42 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 401 ppi (70 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 4GB (174 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 (23 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.8 GHz (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3300 mAh (21 others) |
| Charging speed i | 10W (53 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago07/27/2015 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |