Motorola Moto G features Qualcomm Snapdragon 400 MSM8226 (1.2GHz) processor, 1GB RAM with 16GB storage, 4.5" display, 2070 mAh battery, 5 MP main camera.
5" screen, while is 26g lighter. Against the Moto X70 Air Pro, has 1GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 16GB storage compared to 1024GB, and has 2,070mAh battery compared to Moto X70 Air Pro's 5,200mAh, and has a more compact 4.5" screen, and is 43g lighter. Compared to the Razr 60 Ultra, the Moto G has 1GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB, while offers 16GB storage compared to 1024GB. The Moto Z4 has 1GB RAM compared to Moto Z4's 4GB, and the Moto G84 5G has 1GB RAM compared to Moto G84 5G's 12GB.
| Weight i | 143 g (11 others) |
| Thickness i | 11.6 mm |
| Width i | 65.9 mm (1 other) |
| Height i | 129.9 mm |
| Volume i | 99.3 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 4.5" (8 others) |
| Pixel Density i | 329 ppi |
| Resolution i | 720 x 1280 px (58 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 16GB (88 others) |
| RAM i | 1GB (37 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8226 (1.2GHz) (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 305 (4 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.2 GHz (Qualcomm Snapdragon 400 MSM8226 (1.2GHz)) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (6 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (16 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2070 mAh |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 12 years ago10/31/2013 (23 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |