Huawei Honor 8 Pro features HiSilicon Kirin 960 processor, 6GB RAM with 64GB storage, 5.7" display, 4000 mAh battery, 12 MP main camera.
7" screen, while is 111g lighter. Against the Mate XT Ultimate Design, has 6GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 64GB storage compared to 1024GB, and has 4,000mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 5.7" screen, and is 114g lighter. Compared to the Mate X6, the 8 Pro scores 87% lower in performance benchmarks, while has 6GB RAM compared to Mate X6's 16GB. The Mate X7 has 6GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro has 6GB RAM compared to P20 Pro's 8GB.
When compared to competing devices, the 8 Pro includes 3GB more RAM (6GB vs 3GB), while features a larger 5.7" display versus 5.4", while weighs 15g more at 184g. Against the 4a from Google, the 8 Pro scores 53% lower in performance benchmarks.
| Weight i | 184 g (11 others) |
| Thickness i | 7 mm (4 others) |
| Width i | 77.5 mm (11 others) |
| Height i | 157 mm (9 others) |
| Volume i | 85.17 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.7" (37 others) |
| Pixel Density i | 515 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1440 x 2560 px (56 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 6GB (135 others) |
| Antutu benchmark score i | 167659 |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 960 |
| CPU Speed i | 8 x 2.4 GHz |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1380 (HiSilicon Kirin 960) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 406 (HiSilicon Kirin 960) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (38 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 7 Nougat (78 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 4000 mAh (65 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 8 years ago02/26/2017 (6 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |