Lenovo ZUK Edge features Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro processor, 6GB RAM with 64GB storage, 5.5" display, 3100 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 79g lighter. Against the K8, includes 3GB more RAM (6GB vs 3GB), and has 3,100mAh battery compared to K8's 4,000mAh, and features a larger 5.5" display versus 5.2". Compared to the Moto G5, the ZUK Edge includes 3GB more RAM (6GB vs 3GB), while features a larger 5.5" display versus 5". The K8 Note includes 2GB more RAM (6GB vs 4GB), and the Vibe Z2 Pro includes 3GB more RAM (6GB vs 3GB).
When compared to competing devices, the ZUK Edge includes 3GB more RAM (6GB vs 3GB), while has 3,100mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh. Against the 4a from Google, the ZUK Edge has a more compact 5.5" screen.
| Weight i | 160 g (19 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (28 others) |
| Width i | 74.5 mm (14 others) |
| Height i | 142.9 mm |
| Volume i | 81.97 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 401 ppi (70 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 6GB (135 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 530 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.35 GHz (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 7 Nougat (78 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3100 mAh (13 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 9 years ago01/01/2017 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |