Roccat Kone Aimo Remastered offers a balanced combination of features.
When compared to competing devices, the Roccat Kone Aimo Remastered weighs 48g more at 130g. Against the Razer Basilisk V3 Pro 35K from the manufacturer, the Roccat Kone Aimo Remastered weighs 18g more at 130g. Versus the Razer Cobra Pro, the Roccat Kone Aimo Remastered weighs 53g more at 130g. When matched against the EVGA X15 from the manufacturer, it weighs 20g more at 130g.
| Polling rate i | 1000 Hz (172 others) |
| Maximum speed i | 250 IPS (2 others) |
| Maximum acceleration i | 50G (193 others) |
| Maximum dpi i | 16000 DPI (16 others) |
| Minimum dpi i | 100 DPI (118 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | USB (58 others) |
| Sensor i | Roccat Owl-Eye (3 others) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago07/04/2021 |
| Number of buttons i | 8 (29 others) |
| Number of side buttons i | 3 (23 others) |
| Number of programmable buttons i | 8 (21 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✖ |
| Orientation i | Right-handed (220 others) |
| Weight i | 130 g (1 other) |
| Has rgb lighting i | ✔ (145 others) |
| Has a tilting scroll wheel i | ✔ (92 others) |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Cable length i | 1.8 m (135 others) |
| Volume i | 425 cm³ |
| Thickness i | 40 mm (40 others) |