Razer Pro Click offers a balanced combination of features.
When compared to competing devices, the Razer Pro Click weighs 43g more at 106g. Against the Logitech G Pro X Superlight 2 from the manufacturer, the Razer Pro Click weighs 46g more at 106g. Versus the Razer DeathAdder V4 Pro, the Razer Pro Click weighs 43g more at 106g. When matched against the Razer Viper V3 HyperSpeed from the manufacturer, it weighs 24g more at 106g, while the Razer Viper V3 Pro comparison shows it weighs 52g more at 106g.
| Polling rate i | 1000 Hz (172 others) |
| Maximum speed i | 450 IPS (13 others) |
| Maximum acceleration i | 40G (45 others) |
| Maximum dpi i | 16000 DPI (16 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming, Compact (4 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, Bluetooth (59 others) |
| Onboard memory profiles i | 1 (36 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Battery Life i | 400 hours (3 others) |
| Can use while charging i | ✔ (223 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (156 others) |
| Number of buttons i | 8 (29 others) |
| Number of side buttons i | 2 (253 others) |
| Number of programmable buttons i | 8 (21 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✖ |
| Orientation i | Right-handed (220 others) |
| Weight i | 106 g (10 others) |
| Has rgb lighting i | ✖ |
| Has a tilting scroll wheel i | ✔ (92 others) |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Volume i | 461.48 cm³ |
| Thickness i | 45.7 mm |
| Height i | 126.7 mm (1 other) |